Skip to content

Publikace

Na kterých publikacích jsme se autorsky podíleli

Zákon o zdravotních službách a zákon o specifických zdravotních službách

Praktický komentář – 2. vydání

Vychází druhé doplněné a aktualizované vydání praktického komentáře zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách.

Zákon o zdravotních službách upravuje podmínky pro získání oprávnění k poskytování zdravotních služeb bez ohledu na to, zda je poskytuje stát, kraj, obec, církev nebo soukromý vlastník. Stanoví povinnosti poskytovatelů zdravotních služeb vůči správním orgánům, pacientům i dalším subjektům. Zakotvuje právní instituty, z nichž některé vyplývají z evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a důstojnosti lidské bytosti v souvislosti s aplikací biologie a medicíny: Úmluva o lidských právech a biomedicíně, jako např. dříve vyslovená přání pacientů. Podrobně stanoví vzájemná práva a povinnosti poskytovatelů zdravotních služeb a pacientů.

Zákon o specifických zdravotních službách nahradil řadu dosud převážně prováděcích právních předpisů a řeší skutečně specifické úseky zdravotních služeb, jako jsou asistovaná reprodukce, sterilizace, kastrace, změna pohlaví, genetická vyšetření, ověřování nových lékařských postupů dosud nezavedených v klinické praxi, posudková péče, pracovně lékařské služby, lékařské ozáření, ochranné léčení a nově též protialkoholní a protitoxikomanická záchytná služba.

Praktický komentář upozorňuje na souvislosti obou zákonů s dalšími právními předpisy, zejména s občanským zákoníkem, trestním zákoníkem, a také s již zmíněnou evropskou Úmluvou o lidských právech a biomedicíně. Kromě upozornění na souvislosti s dalšími právními předpisy je tento praktický komentář zaměřen tak, aby byl pokud možno srozumitelným výkladem pro použití obou zákonů v praxi, a to nejen pro právníky, ale i pro zdravotnické pracovníky. Dá se určitě říci, že se jedná o jednu ze základních publikací v oblasti zdravotnického práva, která se nyní dočkala svého dalšího vydání.

Autoři tohoto komentáře jsou zkušenými praktiky v oblasti zdravotnického práva a jsou převážně právníky České lékařské komory.

Právní stav komentáře je k 1. 1. 2023.

Právo a péče v závěru života

Rozhodování na pomezí intenzivní medicíny a paliativní péče.

Publikace je věnována tématům z klinického prostředí, kde se střetává intenzivní medicína a paliativní péče, z prostředí, kde se rozhoduje, do jaké míry má být pacient léčen intenzivně, do jaké míry má smysl kurativní přístup a v jakém okamžiku má být tento přístup částečně nebo zcela nahrazen přístupem paliativním. Kniha do značné míry sleduje tematickou strukturu oblasti medicínského práva v zahraničí označovanou jako „law at the end of life“. V závěru je kapitola věnována právní analýze konkrétních případů z praxe.

Jedním z cílů publikace je překročit pouhou teoretickou analýzu a nabídnout vhled do reálných situací, které klinická praxe v souvislosti s poskytováním péče v závěru života řeší. Jejím zásadním cílem je předložit ucelené právní pojednání o uvedených otázkách a vyplnit tak prázdné místo v současné odborné literatuře.

Etika v pediatrii a neonatologii

Publikace v kontextu evropské filozofické tradice nabízí orientaci v důležitých tématech obou souvisejících oborů. Publikace je věnována propojení filozofie (etiky), práva a vědeckého poznání s klinickou praxí pediatrie a neonatologie.

Obecné kapitoly definují základní principy bioetiky, základní pojmy a směry etiky. Vybrané praktické kapitoly řeší klinické a psychosociální otazníky pediatrie a neonatologie. Velká část praktického oddílu knihy je věnována etice paliativní péče v dětském věku a neonatologii. Zamýšlí se nad hranicí viability, intenzivní, vývojovou a následnou péčí v neonatologii, řeší problematiku bolesti, umírání, (ne)zahájení a ukončení život udržující léčby. Součástí je doprovázení rodiny dítěte s život limitující diagnózou, terminální fází onemocnění a na konci života. Zmíněny jsou i zdánlivě okrajové oblasti, jako je etika výzkumu, psychologie, genetika, výživa dětského věku, právo na kojení a výživu mlékem matky. Zmiňuje také právní a etickou problematiku babyboxů, náhradního mateřství, císařských řezů na přání, problematiku očkování. Pozornost je věnována dospívajícím.

Rozsáhlý oddíl je pak věnován eticko-právním souvislostem. Tématy jsou koncept nejlepšího zájmu dítěte, ochrana práv dítěte, zástupné rozhodování, informovaný souhlas v pediatrii a etické souvislosti péče o děti z jiného kulturního prostředí, vlivu medií na formování zdraví dítěte. Samostatná kapitola je věnovaná týmové práci.

Monografie je určena zdravotníkům (lékaři i sestry) v oboru pediatrie, neonatologie a paliativní péče. Může být přínosem studentům, kteří směřují k oboru pediatrie, pečujícím zdravotně-sociálního pomezí v pediatrii.

Etika a právo v péči o rodiny po ztrátě dítěte: perinatální ztráta a perinatální paliativní péče

Jedná se o první publikaci, která komplexně zpracovává etická a právní témata spojená s perinatální paliativní péčí a perinatální ztrátou. Nabízí multidisciplinární reflexi mnohačetné případové studie a dalších příběhů, které poskytly rodiny po perinatální ztrátě, nebo organizace, které o rodiče a rodiny po perinatální ztrátě pečují. Příběhy jsou okomentovány z pohledu právní regulace, z pohledu etiky a z pohledu poradenství pro pozůstalé a spirituální péče. Cílem kombinace teoretické práce a vyprávění příběhů je umožnit čtenáři hlubší porozumění problematice a nahlédnutí řešených témat z perspektivy různých aktérů dané situace.

Publikace se v rovině právní a etické věnuje průřezově tématům spojeným s rozhodováním na počátku lidského života a souvisejícím s těhotenstvím, ukončením těhotenství, porodem a potratem, rozhodováním o poskytování péče předčasně narozeným dětem a dětem narozeným na hranici životaschopnosti, nakládáním s lidskými pozůstatky nebo pohřbíváním. Text propojuje základní linie úcty k lidskému životu od konce procesu oplození po úmrtí. Podporuje myšlenku respektu a úcty i k tělu zemřelého (jakkoliv velkého) nenarozeného dítěte. Česká klinická praxe je srovnána s praxí zahraniční. Publikace tak přináší cenné informace o zahraniční zkušenosti.

Na vymezení základních pojmů navazují témata komunikace a rozhodování o péči na začátku lidského života, specificky je pojednáno rozhodování u zvlášť zranitelných skupin, jako jsou děti narozené předčasně a děti narozené na hranici viability, eticko-právní rámec poskytování této péče, morálně-právní status nenarozeného, resp. perinatálního lidského života.

Publikace je určena odborné zdravotnické veřejnosti, ale i rodinám ke konkrétní a bezpečné orientaci v jejich existenciálně extrémně zatěžující a eticko-právně někdy značně nejisté situaci. Je přínosem i pro studující (referenční literatura), pedagogy a pracovníky v psychosociální a spirituální oblasti.

Zákon o náhradě újmy způsobené povinným očkováním

Praktický komentář

Ke dni 8. 4. 2020 nabyl účinnosti nově přijatý zákon č. 116/2020 Sb., o náhradě újmy způsobené povinným očkováním, dle kterého mohou očkovaní a jejich blízcí požadovat po státu náhradu újmy způsobené povinným očkováním.

Cílem zákonodárce při přijímání zákona o náhradě újmy způsobené povinným očkováním bylo zakotvit v českém právním řádu možnost domáhat se na státu náhrady újmy, která očkovanému nebo osobě blízké vznikla v důsledku podrobení se povinnému očkování, neboť je to právě stát, kdo ukládá povinnost podrobit se povinným očkováním. Tato možnost do přijetí zákona absentovala. Jedná se přitom o možnost zcela zásadní z hlediska ústavně garantovaného práva na náhradu újmy vzniklé zákrokem, který je pacient nucen podstoupit.

Komentář je určen pro každého, kdo se bude o problematiku odškodňování následků povinného očkování zajímat, a každého, koho se bude tato problematika osobně týkat. Je samozřejmě určen také právníkům a advokátům, kteří budou očkované a jejich blízké při aplikaci zákona zastupovat.

Právní stav publikace je k 1. 9. 2020.